Cvičení s náčiním - jak v soutěžích jednotlivkyň, tak i ve společné skladbě - je typické pro moderní gymnastiku. Speciální technika jednotlivých druhů náčiní je závislá především na tvaru, velikosti, váze a materiálu náčiní. Vytváří velmi různý charakter cvičebních druhů. Vyžaduje lehkost a přesnost provedení, jasnou kresbu v prostoru a dodržení stanovených rovin a směrů. Základním předpokladem správné techniky cvičení s náčiním je požadavek stálého pohybu s náčiním. Ani na chvíli nesmí být náčiní drženo ve statické poloze nebo neseno.
Švihadlo
Cvičení se švihadlem v moderní gymnastice patří mezi cvičení s náčiním na první místo. Nejen proto, že je levné a lehce dostupné náčiní, ale hlavně pro vydatné fyziologické účinky. Působí především na svalstvo nohou, a zlepšuje pružnost nohou v kotnících. Dále zdokonaluje kloubní pohyblivost paží, nejvíce zápěstí. Zlepšuje funkci vnitřních orgánů, prohlubuje dýchání.. Cvičení se švihadly je důležité pro výcvik koordinace pohybů, učí smyslu pro rytmus.
Materiál: konopí nebo syntetický materiál
Délka: libovolná, podle výšky gymnastky
Tvar: konec s uzly nebo bez nich, bez dřevěných držadel
Obruč
Pohyby s obručí jsou převážně dynamického charakteru, zdokonalují nervosvalovou koordinaci a přispívají velkou měrou k postřehu, obratnosti a hbitosti cvičenek. Zvyšují též pohybový rozsah tím, že se provádějí do nejvzdálenějších poloh a jsou tedy účinným a vydatným cvičením.
Materiál: syntetický materiál
Průměr: 800 - 900 mm uvnitř, 160 - 180 mm pro závodnice menší než 140 cm výšky
Váha: minimálně 300 gramů
Míč
Míč je náčiní, které v moderní gymnastice má velmi obtížnou techniku. Jeho kulatý tvar a váha vyžaduje speciální techniku.Pohyb míčem musí být v dokonalé souhřew s pohybem celého těla.
Materál: kaučuk nebo měkký syntetický materiál, antistatický
Průměr: 180 - 200 mm, 160 - 180 mm pro závodnice menší než 140 cm
Váha: minimálně 400 gramů
Kužele
Kužel není v moderní gymnastice oblíben jako jiné náčiní, ale patří ke klasickým druhům náčiní. Kužele patří k nejtěžším technickým náčiním.
Materiál: syntetický materiál
Délka: 400 - 500 mm
Váha: minimálně 150 gramů každý kužel
Stuha
Stuha vyžaduje při správném technickém provedení dokonalou souhru pohybu celého těla s pohybem stuhy. Kresba stuhy v prostoru je vlastně výslednicí celostního pohybu, dobré nervosvalové koordinace a střídání velkých pohybů s rychlými pohyby malého rozsahu.
a) tyčka
Materiál: dřevo, bambus nebo jiný syntetický materiál
Průměr: max. 10 mm v nejsilnějším místě
Délka: 500 - 600 mm
Tvar: válcovitý nebo konický, držadlo může být ovinuto tenkým neklouzavým materiálem v délce max. 100 mm
b)
Materiál: satén nebo podobný materiál
Šířka: 40 - 60 mm
Délka: délka stuhy v jednom kuse 7m. Konec, kterým je stuha připojena k tyčce, je přeložen a zdvojen v délce jednoho metru. Stuha má tedy celkem délku minimálně 6m
Váha: minimálně 35 dramů bez tyčky
c) fixace, upevnění
Materiál: otáčivá karabinka